Založ si blog

„Nestropujte“ dôchodky ale umožnite dôchodcom dôstojne sa zamestnať!

Takmer milión dôchodcov na Slovensku by chcelo pracovať. Ale nie ako „operátori“ automobilovej montovne či skladníci automotive, ponúkajú využitie svojich odborností, skúseností a kvalifikácie. Cudzí investori ich nechcú. Tí „plačú“, že na 80 tisíc neobsadených pracovných miest by radi importovali pracovnú silu z cudziny. A tlačia na vládu. A vláda prijala Stratégiu dovozu….

A vláda chce odsúhlasiť zákon o strope odchodu do dôchodku. Takmer nikto si nevšíma, že tu nie je problém „ochrany starých ľudí“ aby sa neupracovali, ale problém hájenia záujmov občanov Slovenska, aby v súčasnej zdeformovanej situácii na „trhu práce“ kde sú zákazníkmi cudzí investori, neboli ľudia vo veku 60+ nútení ešte štyri (4!) či päť (5!) rokov ĆAKAŤ AKO DLHODOBO NEZAMESTNANÍ na nejakú nedôstojnú pracovnú príležitosť, namiesto toho, aby mohli dôstojne odísť do dôchodku ženy v 55 roku a muži v 60 roku a SAMI SA POTOM ROZHODLI, či budú ešte zarábať. 

Zákon tak ako sa presadzuje bude pascou pre ľudí nad 60, lebo budú ZO ZÁKONA nútení byť v statuse „pracovníka“ v podradných zamestnaniach, alebo budú v statuse „nezamestnaný“ považovaní za odpad spoločnosti…toto predsa ľavica (ak je ešte SMER- Sociálna demokracia ľavicou) určite nechce! A chce to Slovenská národná strana? A netýka sa to voličov maďarskej národnosti na juhu Slovenska v MOST-HÍD? 

KTO Z LOBYSTOV Vás ženie do takých nezmyslov?! Stačí zrušiť „automat“ predlžovania odchodu do dôchodku – to predsa nebol ústavný zákon. Či? Ozaj sme boli tak NAIVNÍ? Požiadavka na odchod do dôchodku vo veku 60 rokov muži i 55 rokov ženy je oprávnená. 

Do dôchodku odišli silné povojnové ročníky, ktoré sú kvalifikované, pracovali v čs. národnom hospodárstve, sú obohatení skúsenosťou práce z oboch ekonomických prostredí, sú húževnatí, disciplinovaní a ich jedinou „chybou“ je, že neovládajú všetci cudzie jazyky. Preto im „nepasuje“ súčasná ponuka 71 tisíc voľných pracovných pozícií ponúkaných cez internetové portály na Slovensku.

Ak má SR 1,7 milióna dôchodcov ( vrátane invalidných) a z nich povedzme ozaj už päťstotisíc nemôže pracovať zo zdravotných dôvodov či z dôvodu vysokého veku, ak sa zo štatistík dozvieme, že asi 230 tisíc dôchodcov pracuje podľa rôznych dohôd a pracovných zmlúv či ako živnostníci-podnikatelia,

Ešte stále je tu skupina do 950 tisíc dôchodcov na Slovensku, ktorá môže „odzajtra“ začať pracovať a „pomáhať národnému hospodárstvu“, ako radi mylne informujú pracovníci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zhruba 330 tisíc dôchodcov môže pracovať obmedzene, pre rôzne zdravotné prekážky najmä pohybového aparátu, nuž ale dnes sa dá pracovať „z domu“, existujú nástroje „home-office“, existujú „sedacie“ pracovné miesta, kde je skôr dôležitá iná kvalifikácia ako manuálna práca.

Zhruba 300 tisíc dôchodcov môže nastúpiť do práce „hneď“, ale mladí a neskúsení „personaListi“ pri pohľade na rok narodenia alebo na fotografiu „odfiltrujú“ týchto uchádzačov aby nemuseli vysloviť nahlas to, čo si ozaj myslia („vráťte sa do hrobu!“). Pritom sú to ľudia, ktorí vo svojom aktívnom veku riadili, boli vedúci prevádzok, zodpovedali za miliónové hodnoty a viedli veľké kolektívy ľudí. Nevyhovujú „svojim vzhľadom“ a tým, že nemajú „MBA, Bc,, Mgr.“ A celkovo nemajú cudziu reč „jako rodilý mluvčí“ (výraz z portálov zamestnaní).

Ostatných 330 tisíc dôchodcov by rado pracovalo na dohodu či v obmedzených čiastočných úväzkov, ale aj pre pozíciu vrátnik, recepčná, administratíva, dnes potrebujete anglický, nemecký či japonský jazyk na úrovni štátnice či musíte byť polyglot….

Takže ak týchto takmer jeden milión súčasných už v dôchodkovom systéme zaznamenaných ľudí trh nedokáže zamestnať, načo potrebujeme STROPOVAŤ dôchodkový vek na 64 či 65 rokov? Lebo niekto „strašil“ že bude málo ľudí a že tí čo budú, budú musieť pracovať do sedemdesiatky? Toho sa boja iba súčasní štyridsiatnici, ktorých je po vládnych postoch a na úradoch kopa….

Aj dnešní ľudia v aktívnom ekonomickom veku 50+ až 60+  – a je ich v SR asi pol milióna, majú obrovské problémy uplatniť sa na deformovanom a zle pracujúcom „slovenskom trhu práce“, ktorý cez internet hľadá najmä operátorov do manuálnej výroby, požaduje perfektnú znalosť cudzích jazykov aj pre prácu referenta, ktorý nikdy nepríde do kontaktu s cudzincom, požaduje vysokú profesionalitu pri IT-technológiách a vôbec – tento trh je diskriminačný voči starším ľuďom ( už ako slogan z toho filmu „táto krajina nie je pre starých“) a je vysoko sexistický ( ak žena, tak dekolt s prsiami a nohy v minisukni, ak muž, tak „tehličky“ a tvár Keanu Reeevsa…).

Takýmto spôsobom trpí tých 60% dlhodobo nezamestnaných na ÚPSVR SR, ktorí sú to ľudia 55+ a 60+ a takto trpí množstvo ľudí, ktorí ešte pracujú, ale ich pozícia je denne vystavená ohrozeniu z prepustenia či odsunutia a ktorí preto súhlasia s akoukoľvek nízkou mzdou a akoukoľvek, často nedôstojnou prácou. Aj keď pre aspoň dôstojný dôchodok by potrebovali práve po päťdesiatke svojho veku dosahovať vysokú mzdu pre lepší výpočet dôchodkového bodu.

Tak načo potom chce slovenská vláda a parlament „stropovať“ vek odchodu do dôchodku? Prečo radšej nevytvárajú organizačné opatrenia a legislatívu tak, aby aj zahraniční investori boli nútení namiesto cudzincov zamestnávať našu vyše miliónovú armádu práceschopného obyvateľstva? Aby si ľudia 55+ a 60+ prišli na výborný príjem a nemuseli zostávať na úradoch práce či ísť do predčasného dôchodku v minimálnej mzde?

Potom sa zdá, že návrh na ZNÍŽENIE dôchodkového veku na 60 rokov nie je tak populistický a „pravicový“ ako je skôr reálny. Ale ani pravicové strany neponúkajú uplatnenie jedného milióna práceschopných ľudí – na importe cudzincov sa zrejme tzv. vládna ľavica i pravica i parlament vzácne zhodnú. Lebo ako povedal na tlačovke minister práce Richter „Náš plán je TERAZ uspokojiť potreby zamestnávateľov aby sa nestalo že odídu od nás že majú nedostatok  prac sily.“

Takže my už vieme, že ministerstvo práce nemá za cieľ pomáhať občanom Slovenska a trh práce neslúži občanom SR, ale cudzím investorom a domácim podnikateľským a zamestnávateľským kruhom.

Precitli sme…

Spolok národohospodárov Slovenska OZ

ps

Práve začala vládna tlačovka k zákonu na TV – prosíme vás, zrušte „automat“ nárastu po mesiacoch odchodu do dôchodku, ale nestropujte – definujte  vek odchodu u žien 55 rokov a u mužov 60 rokov a hlavne – zo zákona umožnite, aby pred dôchodkom nesmel zamestnávateľ prepustiť zamestnanca,pokiaľ sám nekrachuje. 

Nech je štát „poslednou inštanciou“ garancie zamestnania pred  odchodom do dôchodku!

Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda OZ Spolok

Rakety stop, NATO stop – ak chce Európa a aj Slovensko zachrániť klímu

19.08.2019

Povzdychnutie nad IDIOTIZMOM niektorých "pionierskych budovateľských" tvrdení agentúr, masmédií i politikov. Reakcia musí byť rýchla, večer už budú iné dôležité "témy". Takže z tlačovej viac »

. . . p. s. : A máme sa tu dobre! . . .

06.07.2019

Čas prázdnin, čas letných dovoleniek, čas oddychových i dobrodružných táborov. To odtiaľ sa posielajú také pohľadnice, dopisy, dnes e-maily či smsky :. ..."a p.s.: máme sa tu dobre! Dnes viac »

Česť pamiatke a smútok za Františkom Čubom

01.07.2019

Česť pamiatke na človeka Františka Čubu, ktorý sa už počas svojho vlastného života stal pre nás LEGENDOU. V hospodárstve legendy nebývajú zvykom, tí ľudia v podnikoch pracujú a budujú, viac »

deti, škôlka, vakcína,

Výrobcovia sa boja výpadku vakcín

20.08.2019 19:00

Od januára by sa mal upraviť očkovací kalendár tak, že vakcináciu proti mumpsu, ružienke a osýpkam absolvujú nielen jedenásťročné, ale aj šesťročné deti.

vlada, pellegrini,

Pellegrini v stredu povie, či ostáva v Smere

20.08.2019 18:22

Pellegrini už dlhšie patrí medzi vrcholových členov strany, s postojmi ktorých sa Fico dostáva čoraz častejšie do rozporu.

Trenčín

Mestám stále nevonia, že ľuďom zostane viac z daní. Prídu o milióny

20.08.2019 18:06

Únia miest Slovenska nesúhlasí s návrhom novely o dani z príjmov z dielne strany Most-Híd. Milióny eur budú chýbať v rozpočte samospráv.

Argentína / Casa Rosada /

Do Argentíny príde tím MMF, krajina je bližšie k bankrotu

20.08.2019 17:53

Nový argentínsky minister financií Hernan Lacunza chce po nedávnom prudkom oslabení pesa a prepade domácej burzy stabilizovať menu.

klubnarodohospodarov

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 48723x
Priemerná čítanosť článkov: 1874x

Autor blogu

Kategórie