Je to správny krok správnym smerom

23. septembra 2019, klubnarodohospodarov, Nezaradené

Ani by to nebolo na reakciu, pretože také návrhy ako návrh na odkúpenie bývalých VSŽ (dnes USS) za jedno Euro sa majú odohrávať za zatvorenými dverami a až o výsledku sa informujú masmédiá. 

Klobúk dolu pred županom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom, ktorého župa „ponúkla odkúpenie závodu za obdobných podmienok ako v srbskom Smeredeve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za 1 dolár. Košice ponúkajú 1 euro“…(citácia z toho článku v Pravde)…prirodzene, že znepokojený prepúšťaním zamestnancov priamo z Košíc a Košického samosprávneho kraja kto by nebol (asi pán Raši nie, tomu to nevadí…) ...a je obdivuhodné, že sa k tomu odvážil pod tlakom sociálnych a ekonomických dopadov v súčasnosti i do budúcnosti skôr župan Košického samosprávneho kraja (VÚC) ako vláda ako predstaviteľ štátu Slovenská republika. Držíme palce a organizačne i odborne Spolok národohospodárov Slovenska pomôže.

Je to predsa správny krok správnym smerom!

Ak sa dokázalo, že korporácia z USA kúpila košický hutnícky a oceliarsky komplex bývalých Východoslovenských železiarní od skupiny nenažraných majiteľov a.s. a za účinného politického tlaku na manažment zo strany Dzurindovej vlády, Mikloša a ďalších liberálov, a to ako „dojnú kravu“ (tak nejako sa na tú tému vyjadril premiér SR), pričom dnes keď je kríza oceliarskeho biznisu, korporácia sa zbavuje pre ňu už neziskových (nie neefektívnych prevádzok!) v Európe tak, že niektoré predáva ( Srbsko) a niekde chystá veľké prepúšťanie (Slovensko), potom je načase ukázať svoje obchodné skúsenosti, národohospodársky pohľad a vyvinúť politický tlak správnym smerom,pán podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a bývalý košický župan Richard Raši (Smer- Sociálna demokracia)!

Štát by mal tak či tak preskúmať predajno-kúpnu zmluvu odkúpenia VSŽ a.s. korporáciou USS a kontrolovať, či neboli porušené nejaké nezverejniteľné záväzky a povinnosti zo strany nového majiteľa. Ak už sa vyjadril aj premiér republiky P.Pellegrini, že podnik USS Košice bol dojnou kravou amerického manažmentu a trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov, a že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov,“ prameň 18.09.2019: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2008682-pellegrini-u-s-steel-kosice-bol-dojnou-kravou-americkeho-manazmentu

tak to potom znamená, že niečo tu vtedy naozaj bolo zanedbané a nie je to v poriadku: spomeňme si ešte, že už začiatkom roka 2017 bol podnik USS Košice a.s. ponúknutý do predaja a hlavným záujemcom bola čínska oceliarska korporácia – ktorej to jednoducho USS – nepredal. Medzitým došlo k obchodnej vojne USA- ČĽR a oceliareň v Srbsku sa prepadla až tak, že ju americký majiteľ tiež symbolicky za 1 USD odpredal….

Prvý krok správnym smerom bol už urobený, teraz ide o to, aby sa rozbehol úspešný proces TRANSFORMÁCIE VLASTNÍCTVA veľkého výrobného podniku z rúk nadnárodného kapitálu do národných rúk, kde by som odporúčal buď štátne vlastníctvo ( pre možnosť dobrého investovania a zabezpečenia si vlastných výrobných kapacít v „zlých časoch“) alebo dokonca kolektívne vlastníctvo zamestnaneckej samosprávy riadenej priamo pracovníkmi a tými členmi vedenia dnešného USS , ktorí sú Slováci a majú ochotu sa podieľať na cieľoch predovšetkým daných sociálnymi a národohospodárskymi požiadavkami slovenskej spoločnosti.

Aj odkúpenie za 1 Euro bude znamenať, že podnik bude potrebovať také umné vrcholové riadenie, ktoré zároveň naďalej udrží pracovné miesta, dokáže vytvoriť podmienky pre investovanie do technických a produkčných kapacít (keďže i podľa premiéra SR došlo „k morálnemu zastaraniu“ a to odborne znamená k odpísaniu výrobných základných fondov podniku) a zároveň si nový domáci manažment musí vytvoriť obchodný plán pre rýchle zaujatie pozícií na trhoch, kde sa to dá ( v súvislosti s tým sa vynára cesta predsedu parlamentu SR A.Danka do Kazachstanu ako vynikajúca príležitosť…).

Jednu z možností – práve tú alternatívu, kde sa spojí Odborový zväz zamestnancov a samosprávny kraj a podporí ich štát, môže využiť celý dvanásťtisícový kolektív zamestnancov bývalých VSŽ (ešte stále dnes USS) i dnes a hneď: V rámci relácií o ekonomickej demokracii bolo o tom priamo hovorené v Ekonomickej demokracii 55 z 02/2017 – link: https://www.youtube.com/watch?v=j_8cHB5VAcU cca priamo od 1:03:00 h a 1:04:14 ako to urobiť – až do konca… 28.02.2017 Problematika návratu priemyselných celkov na Slovensku do rúk verejných financií alebo štátu… link na SVBB: https://hearthis.at/slobodnyvysielac/ekonomick-demokracia-55-2017-02-28-aktulne-rieenie-problmov-priemyslu-na-slovensku/

Viac je o transformácii z majetku globálnej kapitálovej korporácie alebo súkromnej kapitálovej a.s. na Slovensku na celospoločenský majetok alebo zamestnaneckú samosprávu popísané v knihe COOPINDUSTRIA – fungujúci podnik na báze zamestnaneckej samosprávy a to najmä v časti Kapitola 2 Ako k tomu došlo…od str.31. Celá kniha je o transformácii priemyselného podniku.

Takže, kto stojí na správnej strane a robí kroky správnym smerom a kto poškodzuje povesť a útočí na osobnosť košického župana, i keď sám mal možnosť kontrolovať ako podpredseda vlády činnosť podniku USS, lebo je predsa „v tom správnom SMERE (SD) , ktorému teraz ozaj urobil poriadnu predvolebnú hanbu (česky: botu) svojim vyhlásením?

Uvidíme, ako sa k tomu postaví Smer- SD. Tiež majú ten postup v knihe naštudovaný a tiež vedia, že takto to robia aj americkí zamestnanci krachujúcich strojárskych fabrík priamo v USA – odkupujú krachujúci podnik v rámci právneho systému ESOP (Employee Stock-Ownership Plan = plán zamestnaneckého podielového vlastníctva). Že to pán podpredseda vlády SR nepozná, nuž…akého sme si zvolili, takého máme…

Spolok národohospodárov Slovenska