Zn. Rýchle jednanie – dohoda istá

2. marca 2020, klubnarodohospodarov, Nezaradené

Tak znejú inzeráty na predaj-kúpu vecí. Kupujúci hľadá dohodu istú a predávajúci rýchle jednanie. Nie, nejdem zhadzovať úsilie samovyhláseného budúceho premiéra SR, tým skôr, že ho pani Čaputová ani nestihla poveriť, ale potom už neváhala ani minútu a poverila ho zostavením vlády SR ako 25%-ného „víťaza“ volieb. Je to zaujímavý úkaz, tá demokracia na Slovensku: stačí vám štvrtina celkových hlasov a môžete sa považovať za víťaza. Kupecké počty? Preto aj tá analógia s inzerátom kúpy-predaja. Kupecká…

Rýchlosť je oceniteľná: ZAJTRA BUDE NESKORO!

Aj keď neprechovávam k víťazovi volieb dôveru, v tomto prípade oceňujem jeho „neváhanie“. Možno má intuitívne „ciťáky“, ale asi koná predovšetkým sebecky a v opojení slávou (tá detinská „tlačovka“ v Paláci) , ale treba uznať, že má pravdu:

 

objektívne Slovensko potrebuje veľmi rýchlo funkčný zákonodárny zbor a fungujúcu vládu ako výkonný orgán moci.

Hrozby sa približujú prirýchlo

Nežijeme na ostrove my na Slovensku a temné mračná vonkajších hrozieb sú už viditeľné prostým okom:

Potrebujeme veľmi rýchlo ministra zdravotníctva i ministra pre mimoriadne situácie, aby bolo možné čeliť nákaze, ak chcete, pandémii coronavíru, ktorý už má obete v Európe „bez hraníc“, v Rakúsku, a dokonca už udrel na Českú republiku. Zatiaľ čo premiér ČR A.Babiš už koná, slovenský premiér práve odstupuje…

Potrebujeme veľmi rýchlo ministra poľnohospodárstva a výživy a ministra dopravy, aby bolo možné čeliť druhotným následkom epidémie coronavírusu a tými sú disfunkcie v zásobovaní najmä potravín a zdravotníckych potrieb a možný mimoriadny stav v cestnej, železničnej i leteckej preprave,ak budú okolo nás krajiny s rozvinutou epidémiou, alebo naopak ak sa u nás epidémia rozvinie naplno a okolité štáty zastavia distribúciu kamionmi i prepravu železnicou a aj autami. Nakoniec, tú fiktívnu a neuskutočnenú hrozbu si naplno vychutnali najmä ľudia v Bratislave a na rakúskych hraniciach v deň volieb…bolo to zaujímavé „cvičenie“ ako sa vyprázdňovali regále v predajných sieťach  – a to ešte bývalá vláda fungovala…

Potrebujeme veľmi rýchlo ministra školstva a ministra práce a sociálnych vecí pre bezprostredné opatrenia čo so študentami, školskými zariadeniami, ako usporiadať nútené prázdniny prípadne mimoriadnu školskú dochádzku žiakov, ako zabezpečiť prácu a pracovné podmienky na pracoviskách kde je to nutné nezastaviť prevádzku. A čo so zahraničnými montovňami, kde sa zastavia tie desaťtisíce slovenských zamestnancov v prípade zastavenia prepravy alebo zrušenia objednávok. Nehovoriac už o slovenskom turistickom priemysle, ak nastane izolácia…

Potrebujeme nutne ministra životného prostredia, aby rozhodol o opatreniach v súvislosti s ochranou vody, s dezinfikáciami a ochranou životného prostredia v prípade živelne sa spúšťaných opatrení (spaľovanie, karantény a podobne).

Potrebujeme ale aj okamžite a nutne ministra vnútra a ministra ozbrojených síl, keďže Erdogan otvoril hranice Turecka smerom na Európu a už sa valia lúkami/cestami/necestami tisícky nelegálnych imigrantov – zatiaľ asi 12 tisíc – brzdenými na maďarsko- srbských hraniciach – aby sme poskytli súčinnosť pri obrane Schengenských hraníc a zároveň zostrili opatrenia pri pohybe imigrantov – nelegálov, na našom území.

Potrebujeme rýchlo ministra hospodárstva a ministra zahraničných vecí pre pohotovosť v oblasti núdzového zásobovania obyvateľstva i núdzového režimu hospodárskych vzťahov, pre prípad „zosypania“ sa štandardných objednávok  – dodávok výroby a pre potrebu riešiť na dvojstrannej či medzinárodnej úrovni poruchy v hospodárstve a obchode.

A nakoniec potrebujeme už hneď ministra financií, ktorý by mal získať rýchly prehľad o stave čerpania štátneho rozpočtu a toku príjmov do štátneho rozpočtu, aby bol zorientovaný pri akýchkoľvek výkyvoch finančných tokov a mohol vydávať rýchle rázne a adekvátne rozhodnutia ( vrátane takých, ktoré zabránia zahraničným bankám stopnúť bankomaty alebo likvidovať hotovosť na území Slovenskej republiky).

Takže rýchlosť a iniciatívu budúceho premiéra vítajme a držme mu palce.

Aj normálny človek by sa z toho zbláznil. Verme Matovičovi, on sa rozhodne nezblázni.

(Politické strany a voliči, pre istotu ešte neodchádzajte, možno bude potrebný aj núdzový režim v politike…)

…veru, prepriahať voz riadenia spoločnosti na prahu týchto hrozieb a uprostred rozbúrených ekonomických dejov vo svete, to chce odvahu, slovenský ľud jednoducho dokáže zariskovať vo svojej histórii veľkolepo…tentoraz zaujímavo rozdanými kartami z volieb.

(a to sme zamlčali problemy „obyčajných ľudí a nie osobností“ doma na Slovensku…)