Založ si blog

Prepad búrz a úspory v II. pilieri – správa, ktorá dnes zanikla pred verejnosťou

Prepad búrz a úspory v II.pilieri – ktoré skončili v obrovskom prepade hodnoty – kde majú súkromní sporitelia na dôchodok svoje peniaze?

Ako poskytol sám expert na investovanie Michal Nalevanko rozhovor dnes 25.10.2018 pre TA3, „ešte tu nebol taký prepad hodnoty ako je v súčasnosti – súčet hodnôt všetkých padlých cenných papierov investovaných sporiteľmi v II.pilieri je hodnota tých garantovaných dlhopisových fondov aké majú sporitelia v II.pilieri.“ Neuveriteľné. Asi sa „prekecol“. Ale je dobre, že to zaznelo. Síce potom ďalej veľmi horlil za to, aby sporitelia na dôchodok v II.pilieri prešli do rizikových fondov, lebo tam je  „najvyššie zhodnotenie“ – zabudol „chlapec“ ale,  že ide o veľmi  „dlhé peniaze“ dôchodkových sporiteľov, ktoré neuvidia skôr ako po odchode do dôchodku a tak to teraz pomôže hlavne „strestestu“ DSS-kám, ale nepomôže sporiteľom. Na záver M.N. potvrdil, že:

„Ľudia v dôchodkovom veku sa nemusia obávať – lebo II.pilier má obranný mechanizmus, ktorý zabraňuje, aby ľudia boli postihnutí poklesom – lebo 10 rokov pred termínom skončenia ich sporenia sa ich „úspory“ presúvajú automaticky do garantovaných fondov – peniaze sú investované „bezpečnejšie“ –zas funguje vraj jeden „autopilot“…

Čo sme sa ale v tom rozhovore dozvedeli? Že po prvé – sporenie do súkromného dôchodkového II.piliera je veľmi rizikové, v podstate súkromná akciovka operuje s vašimi reálnymi odvedenými peniazmi, ktoré vy považujete za fixné úspory, ako s „kapitálom pre podnikanie na burze“ a to znamená do dôsledkov, že „hrajú špekulatívne hry“ s vašimi peniazmi a iba štátna garancia vyplatenia úspor z II.piliera (kto si spomenie, že takúto garanciu premiér vlády Smer SD poskytol počas obáv z veľkej finančnej krízy v 2009?) zaručí, že sa štát,  – teda my všetci ostatní obyvatelia Slovenska, poskladáme na to, ak zostanete v strate a „hry na burze“ sa nepodarili obchodníkom v Dôchodcovských správcovských akciových spoločnostiach. I tak dnes priemerná výška mesačnej výplaty súkromného dôchodku nie je viac ako 30 Eur a tú „rozkoš“ okúša prvých 850 dôchodcov…ešte že dostanú niečo i z tak nenávideného štátneho I.piliera…

A tak – ak toľko chce súčasná vláda do ústavy vpašovať aj „večnosť“ súkromného II.piliera, text  citujem z 2.čítania návrhu ústavného zákona:

V čl. 39 sa za odsek 1 vkladajú nové odseky 2 a 3, ktoré znejú: „(2) Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.“…

Takže bol by lepší návrh, aby štát cez Sociálnu poisťovňu prevzal od najbližšieho termínu celý kmeň sporiteľov na dôchodok z II.piliera DSS a.s. a tým zachránil ich úspory od poklesu alebo potenciálneho úpadku a zničeniu ich peňazí.

 Viete kam mierim: Odrazu sa ukáže, že DSS akciové súkromné spoločnosti nemajú na účtoch tie peniaze sporiteľov likvidné a ich úspory sú v akciách, ktoré sú odpredajné iba so stratou, sú teda vo finančnom zmysle nelikvidné – teda nie sú splatné podľa potrieb sporiteľov. Tu nejde o fakt, že veď klienti spísali zmluvu na dlhodobé držanie peňazí, tu ide o fakt, že je to presne ten istý proces, ktorý sa teraz s DSS-kami deje, ako to bolo s Investičnými privatizačnými fondami, ktoré koncom  90.rokov „padli“. Na rozdiel od vtedajšej situácie každá DSS a.s. je dcérskou spoločnosťou nejakej nadnárodnej banky a majetok klientov je oddelený od majetku banky, takže ak zákonom vláda „požiada“ a prevezme aktíva klientov (dnes ich je takmer 8,5 miliardy Eur), tak banky môžu síce protestovať, ale prevod MUSIA uskutočniť.

Že sa budú vyhrážať súdnymi spormi, to bude zastrašovanie, pretože každá – ozaj každá podnikateľská aktivita musí byť likvidná voči svojim klientom – v tomto prípade kmeňu sporiteľov. Podrobnosti môžu byť predmetom rokovania vlády a súkromných DSS a.s.

A práve teraz je čas, aby vláda a parlament navrhli zákon o prevode kmeňa sporiteľov v súkromnom dôchodkovom sporení z DSS a.s. do Sociálnej poisťovne a nesnažili sa o „zabetónovanie“ práva DSS zbierať a vlastniť z ústavy úspory klientov. Je na to vážny dôvod: doteraz nevídaný pokles hodnôt z búrz a hodnôt investovaných úspor klientov DSS.

Štát by mal konať ak vie, čo hrozí sporiteľom a ako je ohrozený majetok jeho občanov.

Spolok národohospodárov Slovenska,  oz 25.10.2018

Ale že si už s tým „STROPOM“ pokoj nedajú!

18.10.2018

Socioložka Kusá odhalila, že rôzny vek odchodu do dôchodku bude diskriminovať mužov, ktorí dnes môžu ísť „na materskú“ a tiež vychovať deti. A to sa zabudlo na páry rovnakého pohlavia, viac »

Riešenie nie je dobré, „nestropujte“, poškodíte občanov najmä tých „55+“ a „60+“

17.10.2018

Neberieme na vedomie a odmietame. Asi tak by mala znieť odpoveď na iniciatívu Smeru Sociálnej demokracie ku "stropovaniu" odchodu do dôchodku, pretože už dnes 17.októbra to bude veľmi škodiť viac »

 „Stropovanie“ odchodu do dôchodku v SR cez ústavný zákon SR?

16.10.2018

Dobre. Ale iba pri splnení týchto podmienok – a to buď všetky spolu alebo sme proti. 1. Zrušte „Automat“ nárastu veku odchodu do dôchodku po dňoch v nasledujúcich rokoch – lebo nie je viac »

pušilin

Líder DĽR Pušilin sľúbil po voľbách užšie vzťahy s Ruskom

14.11.2018 23:17

"Toto je nielen kultúrna a sociálna integrácia (s Ruskom), ale aj ekonomická," uviedol líder Doneckej ľudovej republiky.

USA Slovensko Lajčák Pompeo

Lajčák debatoval s Pompeom o Ukrajine a aj modernizácii armády

14.11.2018 21:54

Šéf americkej diplomacie vyzdvihol príspevok Slovenska do medzinárodných misií v Afganistane a Iraku, ktoré sú zamerané na boj proti terorizmu.

Lietadlo, Airbus 330-200

Pasažieri Air France dorazili do Číny s trojdňovou prestávkou na Sibíri

14.11.2018 21:26

Let z Paríža do Šanghaja musel núdzovo pristáť vo východosibírskom meste Irkutsk.

andrej kiska

NAKA zasahovala u Kisku, zaistila počítače a účtovníctvo

14.11.2018 21:00

K zásahu došlo v rovnaký deň ako sa konal súd s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.

klubnarodohospodarov

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 10027x
Priemerná čítanosť článkov: 1432x

Autor blogu

Kategórie