Založ si blog

Peter Zajac-Vanka: Bolo Slovensko zachránené?

Celoplošné testovanie na prítomnosť koronavírusu v populácii Slovenskej republiky prebehlo. Ukazuje sa, že tak zhruba jedno percento populácie bolo testované pozitívne. Nemusia onemocnieť na koronavírus, iba ho mali v nose, v tele. Nemusí sa prejaviť. Otázkou však je, čo sa týmto celoplošným „prieskumom“, ktorý bol veľmi nákladný a predstavuje vlastne taký vzor sociálno-zdravotníckeho experimentu v politike, čo sa dosiahlo. Nezískal sa tým iba „snapshot“, teda jednorazová snímka stavu premorenosti populácie päť – a polmiliónového národa uprostred EurópyStatický obraz o tom, ako to vyzeralo k 1.novembru 2020 a o deň to už nemusí platiť?

Otázok je viac ako odpovedí

A čo so „zvyškom“ populácie, ktoré sa testovania nezúčastnilo? Berme to objektívne, je to množstvo ľudí nad 65 rokov veku, ďalej ľudia nemobilní, nie všetci sú v sociálnych domovoch pre starších.  Nie všetci objektívne mohli a chceli ísť sa dať testovať. Aj vo voľbách predsa existujú tímy chodiace navštevovať nevládnych. To by malo byť teraz dôležité vykonať. Spôsob vykonania už mala mať armáda premyslený.

A čo s pozitívne testovanými? Čo im vie štát a zdravotníctvo poskytnúť okrem „domácej izolácie“? Aké lieky? Akú starostlivosť? Ako viete, že títo ľudia teraz nespanikária a nepodľahnú depresii či fóbii z onemocnenia? Vieme, ako sa správa človek, ktorému oznámia, že je možno nevyliečiteľne chorý? Možno chorý?!

Základná z otázok: A čo ďalej?

Všade okolo Slovenska rapídne stúpa počet nakazených a ochorení. Zavrieme teda hermeticky konečne na dva-tri týždne hranice? Ani hlava dnu? Viete, testovanie a karanténa sú užitočné. Ale za správanie sa jednotlivcov sa nik nezaručí, lákadlá sú príliš veľké.

Ak sa všade okolo Slovenska zníži výroba a začne havarovať aj logistika distribúcie tovarov, vieme ako budeme reagovať? Tu nejde o dodávky pre výrobné podniky, ani o transporty cez hranice. Predovšetkým pôjde o každodenné zásobovanie obyvateľstva potravinami. Výživou. O zabezpečenie fungovania zdravotníctva. O prispôsobenie sa vo vzdelávacom procese i v pracovných postupoch. Nie všade sa dá nahradiť kontakt s ľuďmi prácou z domu.

Chýba núdzový program

Bez núdzového programu je aj núdzový stav vyhlásený vládou iba politickým a mocenským prinútením.

Existuje núdzový program pre zabezpečenie poskytovania zdravotníctva v uzavretom hraničnom režime, ktorý nás bude chrániť pred pandemickým impaktom „zvonka“? Existuje program zabezpečenia potravinami a výživou vlastnými silami ak sa import potravín jedného dňa zastaví? Dokážeme mobilizovať výrobu potravín tak ako sme mobilizovali ľudí na celoplošné testovanie? Dokáže minister poľnohospodárstva SR nahradiť výpadok tých 823 kamiónov mesačne každý po 18 ton potravín?Dokážeme si udržať energetickú úroveň bez porúch a odstavovania tepla, elektriny, ak začnú zlyhávať zahraničné dodávky? A vieme si udržať nepriechodnosť hraníc ak sa v Európe rozhostí panika a útek do „bezpečnejších krajín“ akou by napríklad mohlo byť Slovensko?

Ak nie je toto všetko zabezpečené, potom nie je zabezpečené nič. Takže otázka stále nezodpovedaná:

Bolo Slovensko zachránené?

autor sa dal testovať, aj keď je nad 65 rokov, je negatívne testovaný a je predsedom Spolku národohospodárov Slovenska

Slovensko zmizlo z hospodárskej mapy globálneho sveta, október 2021

01.10.2021

Začala sa Svetová výstava EXPO 2020 v Dubaji. Od dnes 1.októbra 2021. Dobre si treba pre históriu Slovenska tento dátum zapamätať: Pretože dnešným dňom oficiálne SLOVENSKO ZMIZLO Z HOSPODÁRSKEJ MAPY SVETA. Neveríte? Nuž hľadajte expozíciu Slovenska v Dubaji, v reprezentatívnom výbere svetových hospodárskych veľmocí a aspoň krajín, ktoré majú čo ponúknuť. Nenájdete. [...]

Koniec dôvery na Slovensku

17.09.2021

Dôvera je vec veľmi krehká nádoba a na Slovensku sa táto krehká vec práve „rozbila“. Slovo dôvera vyzerá tak milo, materinsky, ako niečo, proti čomu nemôže nikto nič namietať, čo pôsobí úplne hebkým a teplým dojmom. V praxi je však dôvera ťažká a komplikovaná záležitosť. napísal autor manažérskych štúdií Stephen Covey Naši volení predstavitelia [...]

Rúšková vzbura za päťtisíc. . . kto by to nebral?

02.09.2020

Včera Slovenská republika oslavovala Sviatok Ústavy SR. Dnes ho skupina štátnych zamestnancov, ktorí „navštevujú pracovisko“ Národná Rada Slovenskej republiky pošpinila svojim puberťáckym správaním sa…FUJ!!! Chceme ozaj nové voľby a nových ľudí do NÁRODNEJ RADY! Tak toto správanie už bolo cez čiaru. Nemám rád Kollára a vôbec sa nehodí na predsedu [...]

Sergej Lavrov

Lavrov: Západ sa stal existenčnou hrozbou pre Rusko

31.03.2023 17:00

Nová koncepcia ruskej zahraničnej politiky označuje Západ za existenčnú hrozbu pre Rusko, oznámil Sergej Lavrov.

vykrádal autá pomocou praku

Originálny zlodej. Na vykrádanie áut používal prak

31.03.2023 16:47

V novozámockých uliciach vykrádal autá 35-ročný muž pomocou praku. Už je obvinený.

Igor Matovič

Matovičov odkaz Čaputovej: Úradnícka vláda? Nahrávate mafii, máme už len dva rezorty, ostatné anektoval Heger

31.03.2023 16:37

Podľa lídra OĽaNO si má prezidentka nájsť normálny dôvod na vymenovanie úradníckej vlády.

muž, peniaze, polícia, podvod

Podvod s vnukom, seniorku obrali o 14-tisíc. Tohto muža si odfotila, poznáte ho?

31.03.2023 16:21

Vnuk vo finančných problémoch stál na začiatku podvodu, pri ktorom staršia pani prišla o veľké peniaze.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 356812x
Priemerná čítanosť článkov: 4757x

Autor blogu

Kategórie