Založ si blog

Česť pamiatke a smútok za Františkom Čubom

Česť pamiatke na človeka Františka Čubu, ktorý sa už počas svojho vlastného života stal pre nás LEGENDOU.
V hospodárstve legendy nebývajú zvykom, tí ľudia  v podnikoch pracujú a budujú, organizujú, ale nie sú politikmi ani „celebritami“ podľa súčasného chápania sveta.

Predseda Jednotného zemědělského družstva Agrokombinát Slušovice (JZD AK Slušovice) sa stal legendou. Ešte za socializmu. Hovorili sme, že Československo má „fenomén Slušovice“…už ho nemá. Generácie hospodárov a ekonómov v osemdesiatych rokoch 20.storočia boli „elektrizované“ hospodárskym podnikovým fenoménom, v rámci ktorého sa stalo zo zaostávajúceho poľnohospodárskeho družstva kdesi za mestom Gottwaldov (dnes Zlín) hospodárskym „impériom“, kde sa každoročne zdvojnásoboval obrat podniku i zisk a kde sedemtisíc zamestnancov Agrokombinátu koncom roka 1989 vytváralo príjem 6 miliárd 245 miliónov Kčs a zisk 603 miliónov Kčs. Jednotlivé oblasti socialistického podnikania, áno, čítate to správne, boli organizačne členené na divízie a závody s takmer samostatným hospodárením a s vyplácaním vysokých platov i znovuinvestovaním do nových a nových výrob a technológií. Dokonca sa výskumom a pátraním dá povedať, že ďalšia päťročnica v ČSSR, ktorá sa mala spustiť od 1. januára 1990, mala už pre všetky hospodárske subjekty obsahovať zásady a prvky hospodárenia JZD AK Slušovice. To už v v roku 1989 existovalo viacero silných poľnohospodárskych celkov nazývaných ako Agrokombináty a zásady hospodárenia, odmeňovania, samostatnosti v rozhodovaní o investovaní už úspešne zvládalo množstvo výrobných podnikov…

Asi aj preto pravicové a neoliberálne sily (na čele s vtedajším prezidentom ČSSR Václavom Havlom, ministrom zemědělství ČSR V.Kubátom a ďalšími…) sa postarali  od 1990 roku o zničenie fenoménu, ktorý nás v Československu mohol preniesť do blahobytného 21.storočia pre všetkých nás…

Docent František Čuba nebol zlomený, aj keď musel čeliť sérií trestných stíhaní po roku 1990 a po 10 rokoch,  keď súdy uznali jeho nevinu a ukončili trestné stíhania, keď už ale Agrokombinát bol zničený a rozbitý ako tie tisíce metrov štvorcových skla z kedysi bájnych slušovických skleníkov (bol som tam, videl som, plakal som i ako chlap…), bojoval ďalej, bol poslancom Zlínskeho kraja, Senátorom v dolnej komore parlamentu ČR….

odišiel a legenda zostáva…počas 30 rokov ju nové generácie mladých nedokázali oživiť, ani naplniť odkaz „fenoménu Slušovice“, naopak, dnes žneme dôsledky ignorancie tradícií a jeme otrávené mäso i potraviny dovážané z cudziny a nie sme schopní obhospodáriť ani tú zvyšnú poľnohospodársku pôdu, ktorá zostala po 30 rokoch rozpredaja a besnenia developerov a priekupníkov s pôdou.

Tak ako generáciám z Prvej republiky Československej zostala legenda Tomáša Baťu, nám zostáva živá legenda Františka Čubu…ešte raz, česť jeho pamiatke.

Spolok pre šírenie národohospodárskeho rozvoja Slovenska

 

Prosíme diskutérov – blogerov, aby sa zdržali skeptických a hanlivých či nenávistných vyjadrení…

 

Kto „zostrelil“ slovenskú Kačku?

14.10.2019

Tisíc osemsto ľudí bez práce a bez mzdy! A nie je to trestný čin? A už sa to na Slovensku deje: obchodná sieť predajní, ktorá normálne je „kombajn na žatvu hotovosti“, keďže v menších viac »

Vôbec sme nemuseli „riešiť“ nemocnice, stačilo zdaniť dividendy. ..

27.09.2019

...a nenechať z našich ziskotvorných výrob urobiť "dojné kravy" za ostatných 19 rokov! 1.Dividendy, ktoré sú v skutočnosti podielom na zisku mali byť zdanené - ak držiteľ akcie vlastní akciu viac »

Je to správny krok správnym smerom

23.09.2019

Ani by to nebolo na reakciu, pretože také návrhy ako návrh na odkúpenie bývalých VSŽ (dnes USS) za jedno Euro sa majú odohrávať za zatvorenými dverami a až o výsledku sa informujú masmédiá. viac »

Miloš Zeman / ústavná žaloba /

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

16.10.2019 23:10

Na Twitteri to v stredu napísal hovorca Pražského hradu Jiří Ovčáček s tým, že pôjde o rekondičný pobyt, ktorý potrvá najviac do nedele.

súd / spor / parkovanie / Košice /

Podľa súdu je zmluva medzi Košicami a súkromnou parkovacou firmou neplatná

16.10.2019 18:22, aktualizované: 19:22

O neplatnosti nájomnej zmluvy o parkovaní z roku 2012 medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI rozhodol v stredu Okresný súd Košice I.

SAS / Nominačný kongres strany

Sulík pozval lídrov demokratickej opozície na pracovné stretnutie

16.10.2019 18:10

Témou má byť možný spoločný postup demokratickej opozície pri kauze Gorila či spoločné aktivity k výročiu Nežnej revolúcie.

peniaze, mena, euro, česká koruna

Koalícia našla 100 miliónov. Zdaní banky

16.10.2019 18:00

Koaličná rada našla riešenie, ako znížiť rozpočtovú sekeru. Prichádzajúci sociálny balíček majú zaplatiť domáce banky.

klubnarodohospodarov

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 58038x
Priemerná čítanosť článkov: 1935x

Autor blogu

Kategórie