Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vyhlásil nové zvyšovanie cien energií, ale aj vodného a stočného, pre obyvateľov Slovenska. Už po koľký raz…ale prečo? Lebo „ceny na svetových burzách v tejto komodite rastú?“ Dovážame už aj elektrinu a vodu? Že nie a že predsa si tu sami elektrinu vyrábame?
A Úrad je tu ešte „za hrdinu“. lebo dosiahol „iba“ percentuálne zvýšenie cien ( elektrina o 7,63%, teplo o 1,9% a voda o 1,05% oproti burzovým svetovým cenám, ktoré stúpli až o 20%, na českej burze o 28% a „naši“ výrobcovia chceli zvýšenie o 14%).
Prečo potrebujú „naši“ výrobcovia zvyšovať ceny?
Máme dobre vybudované vodné diela, ktoré dokázali elektrifikovať Slovensko po 2.svetovej vojne, elektrárne, Vážska kaskáda, ale dokonca i atómové elektrárne, Vodné dielo Gabčíkovo po roku 1992, to všetko bolo financované zo štátneho rozpočtu nech už tu bol politický režim akýkoľvek, teda platili sme si to my všetci a pre seba. A potom v tom privatizačnom liberálnom ošiali a rozkrádačkách, keď „sa zhaslo“…sem prišli zahraniční investori a prevzali – (či – odkúpili za babku?) výrobu energií – a ani príliš neinvestovali. Napríklad Vodné dielo Gabčíkovo po vrátení do štátnych rúk išlo rovno do rekonštrukcie za štátne peniaze, AE Mochovce, to je stavba „tisícročia“ a nie a nie ju podnikateľ ENEL ukončiť….
Ale zdôvodnenie zvýšenia cien energií nie je v tom, že je potrebné dokončiť veľkú investíciu, alebo že je treba technicky zhodnotiť, teda zainvestovať do rozvodov a do výroby. To všetko je dobre založená investícia, ktorá šliape a vyrába.
Ešte aj Úrad sa alibisticky obhajuje „zvýšením cien na svetových burzách“! Čože? My si tu doma na Slovensku vyrábaný tovar chceme ozaj tak ako to robili „keťasovia“ v povojnovom nedostatku oceňovať odvodením od ceny zlata, burzových cien a čoho ešte?
A nemal by ten Úrad trestať výrobcov a predajcov energií na Slovensku za to, že z nákladov poskladaných obyvateľstvom Slovenska v histórii za ostatných 30 – 45 rokov nie sú schopní zabezpečiť ceny elektriny, tepla a aj vody LACNEJŠIE ako je svetová úroveň cien? Alebo kupujeme našu vlastnú vyrobenú elektrinu na burzách vo svete?
Zvyšovanie cien elektrickej energie a vody na Slovensku treba rázne odmietnuť
Zvyšovanie cien z titulu rastúcich cien na burzách a na svetových trhoch treba rázne odmietnuť: u nás sa energie, teplo a voda distribuuje a vyrába v našich zariadeniach a pre naše obyvateľstvo, mali by vychádzať z výrobných kalkulácií s maržou, ktorá je korektná…
A povedzme treba sa pozrieť na to, kam plynú zisky z predaja energie a vody, prípadne aké vysoké investície plánujú Slovenské elektrárne a sprivatizované vodné a elektrické „distribučky“ vložiť do výroby na Slovensku. (lebo napríklad vieme, že sa so žiadnou veľkou investíciou do energií už do roku 2030 neráta, pričom v Čechách plánujú dve nové atómky).
Niečo z vlastníckych pomerov Slovenských elektrární:
„V roku 2018 Slovenské elektrárne vyrobili 831 GWh tepla pre teplárenské účely. Z tohto bolo v lokalite AE Bohunice vyrobených 466 GWh a v Elektrárňach Nováky 273 GWh. Ostatné prevádzky Slovenských elektrární vyrobili 92 gigawatthodín tepla.
Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla 21. januára 2002 ako nový subjekt z majetkovej podstaty a právny následník Slovenských elektrární, a.s., od ktorých bola k tomuto dátumu oddelená Prenosová sústava a Tepláreň Košice.
Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34% (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66%. Energetický a průmyslový holding, a.s., 28. júla 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50% SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.“
pramene
zdroj: https://www.seas.sk/energetika-na-slovensku
a http://narodohospodari.sk/ketasenie-sukromnych-predajcov-na-statnej-urovni-ceny-energii-na-slovensku/
Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska
mimochodom, bol veľký problém sem ten blog vložiť…vieme svoje. Ale problém potrestať vlastníkov za neodôvodnené zvyšovanie cien by nemal byť. Alebo by štát mal byť šikovný a oddeliť ceny energií pre domácnosť od cien energií na investičné účely pre podnikatrľské subjekty, napríklad pre automobilky.
++++++++++++++++++++++++++++++++ Presne tak! ...
+++ Absolútne súhlasím. Kolónia Slovensko ...
Zvlášť neakceptovateľný bol po roku 1989 ...
Celá debata | RSS tejto debaty