Založ si blog

Kto potrebuje zvyšovať ceny energií a prečo?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vyhlásil nové zvyšovanie cien energií, ale aj vodného a stočného, pre obyvateľov Slovenska. Už po koľký raz…ale prečo? Lebo „ceny na svetových burzách v tejto komodite rastú?“ Dovážame už aj elektrinu a vodu? Že nie a že predsa si tu sami elektrinu vyrábame?

A Úrad je tu ešte „za hrdinu“. lebo dosiahol „iba“ percentuálne zvýšenie cien ( elektrina o 7,63%, teplo o 1,9% a voda o 1,05% oproti burzovým svetovým cenám, ktoré stúpli až o 20%, na českej burze o 28% a „naši“ výrobcovia chceli zvýšenie o 14%).

Prečo potrebujú „naši“ výrobcovia zvyšovať ceny?

Máme dobre vybudované vodné diela, ktoré dokázali elektrifikovať Slovensko po 2.svetovej vojne, elektrárne, Vážska kaskáda, ale dokonca i atómové elektrárne, Vodné dielo Gabčíkovo po roku 1992, to všetko bolo financované zo štátneho rozpočtu nech už tu bol politický režim akýkoľvek, teda platili sme si to my všetci a pre seba. A potom v tom privatizačnom liberálnom ošiali a rozkrádačkách, keď „sa zhaslo“…sem prišli zahraniční investori a prevzali – (či – odkúpili za babku?) výrobu energií – a ani príliš neinvestovali. Napríklad Vodné dielo Gabčíkovo po vrátení do štátnych rúk išlo rovno do rekonštrukcie za štátne peniaze, AE Mochovce, to je stavba „tisícročia“ a nie a nie ju podnikateľ ENEL ukončiť….

Ale zdôvodnenie zvýšenia cien energií nie je v tom, že je potrebné dokončiť veľkú investíciu, alebo že je treba technicky zhodnotiť, teda zainvestovať do rozvodov a do výroby. To všetko je dobre založená investícia, ktorá šliape a vyrába. 

Ešte aj Úrad sa alibisticky obhajuje „zvýšením cien na svetových burzách“! Čože? My si tu doma  na Slovensku vyrábaný tovar chceme ozaj tak ako to robili „keťasovia“ v povojnovom nedostatku oceňovať odvodením od ceny zlata, burzových cien a čoho ešte?

A nemal by ten Úrad trestať výrobcov a predajcov energií na Slovensku za to, že z nákladov poskladaných obyvateľstvom Slovenska v histórii za ostatných 30 – 45 rokov nie sú schopní zabezpečiť ceny elektriny, tepla a aj vody LACNEJŠIE ako je svetová úroveň cien? Alebo kupujeme našu vlastnú vyrobenú elektrinu na burzách vo svete?

Zvyšovanie cien elektrickej energie a vody na Slovensku treba rázne odmietnuť

Zvyšovanie cien z titulu rastúcich cien na burzách a na svetových trhoch treba rázne odmietnuť: u nás sa energie, teplo a voda distribuuje a vyrába v našich zariadeniach a pre naše obyvateľstvo, mali by vychádzať z výrobných kalkulácií s maržou, ktorá je korektná…

A povedzme treba sa pozrieť na to, kam plynú zisky z predaja energie a vody, prípadne aké vysoké investície plánujú Slovenské elektrárne  a sprivatizované vodné a elektrické „distribučky“ vložiť do výroby na Slovensku. (lebo napríklad vieme, že sa so žiadnou veľkou investíciou do energií už do roku 2030 neráta, pričom v Čechách plánujú dve nové atómky).

Niečo z vlastníckych pomerov Slovenských elektrární:

„V roku 2018 Slovenské elektrárne vyrobili 831 GWh tepla pre teplárenské účely. Z tohto bolo v lokalite AE Bohunice vyrobených 466 GWh a v Elektrárňach Nováky 273 GWh. Ostatné prevádzky Slovenských elektrární vyrobili 92 gigawatthodín tepla.

Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla 21. januára 2002 ako nový subjekt z majetkovej podstaty a právny následník Slovenských elektrární, a.s., od ktorých bola k tomuto dátumu oddelená Prenosová sústava a Tepláreň Košice.

Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34% (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66%. Energetický a průmyslový holding, a.s., 28. júla 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50% SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.“

pramene

zdroj: https://www.seas.sk/energetika-na-slovensku

 

a http://narodohospodari.sk/ketasenie-sukromnych-predajcov-na-statnej-urovni-ceny-energii-na-slovensku/

 

Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska

mimochodom, bol veľký problém sem ten blog vložiť…vieme svoje. Ale problém potrestať vlastníkov za neodôvodnené zvyšovanie cien by nemal byť. Alebo by štát mal byť šikovný a oddeliť ceny energií pre domácnosť od cien energií na investičné účely pre podnikatrľské subjekty, napríklad pre automobilky.

 

Rúšková vzbura za päťtisíc. . . kto by to nebral?

02.09.2020

Včera Slovenská republika oslavovala Sviatok Ústavy SR. Dnes ho skupina štátnych zamestnancov, ktorí „navštevujú pracovisko“ Národná Rada Slovenskej republiky pošpinila svojim puberťáckym správaním sa…FUJ!!! Chceme ozaj nové voľby a nových ľudí do NÁRODNEJ RADY! Tak toto správanie už bolo cez čiaru. Nemám rád Kollára a vôbec sa nehodí na predsedu [...]

Dohodli sme sa, že sa nedohodneme (predsedovia vlád ČK EÚ)

20.07.2020

Venovať tomu tri dni, to už je priveľa. Lebo ide o peniaze v poslednom rade najprv… Predsedovia vlád 27 členských krajín Európskej únie zažívajú niečo, čo nezažili ani predsedovia vlád krajín Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) kedysi v ére socializmu. Zažili zvláštny pocit, že tu už ide o krk… Predsedovia vlád z každej európskej krajiny vedia, že [...]

Najzbytočnejší „orgán“ Európy v júli 2020: Európska komisia a Európska Rada

18.07.2020

NEDOHODLI SA. A ani sa nedohodnú. Lebo im to všetko pripravili neschopní úradníci z Bruselu a EÚ a pritom len predsedovia vlád ešte stále národdných štátov sami najlepšie vedia, čo potrebujú pri likvidácii škôd z pandémie koronavírusu a z rastúcej ekonomickej globálnej krízy. Vlastne mi stačí „opajcovať“ články tu z Pravdy a nežiadam za to ani titul [...]

pocasie-30-10-2020

Studený front odíde, teplý príde. Daždivé počasie zostáva

29.10.2020 22:17

Po chladnom piatku sa situácia cez víkend zmení. Niekde môžu teploty stúpnuť až na príjemných šestnásť stupňov Celzia.

DOD: Ústavný súd SR

Ústavný súd súhlasil s väzbou pre Urbancovú a Lindtnera

29.10.2020 21:46

Ústavný súd nedal súhlas na vzatie do väzby Jozefa Kolcuna, sudcu Najvyššieho súdu. S väzbou pre Urbancovú a Lindtnera nemal problémy.

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícii

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.