Založ si blog

Plesanie v uliciach

Tak sme znova počuli/videli plesať smotánku v Plese v opere v Bratislave. Pred budovou plesu je v Bratislave asi  štyritisíc bezdomovcov, v „okolí plesu“  na Slovensku sú asi štyri milióny trápiacich sa obyvateľov Slovenska žijúcich svoj každodenný zápas „zo dňa na deň“, odborne povedané, sotva schopných udržať „reprodukciu“ svojich pracovných síl a svojho zdravia a života. A pol milióna občanov to už vzdalo, sú za hranicami SR. A na PLESE pár desiatok tých vyvolených, smotánky, ktorí ozaj majú dôvod plesať – oni sú totiž „za vodou“…

PLES V ULICIACH

Ako by to malo byť, aká situácia, aby ľud, obyvateľstvo Slovenskej republiky, národ náš, plesal na uliciach?

Prvý raz so m sa stretol s výrazom „to by ľudia plesali v uliciach“ pri štúdiu hospodárskych problémov, kde vizionár hovoril o blahobyte pre všetkých, o tom, že ekonomika slúži občanom a nie občania trhu…nie, nebolo to o socializme (aj keď…vážne ľudia chodili „plesať“ na prvého mája iba z povinnosti?) a neboli to ekonómovia marxizmu-leninizmu. Ale tie znaky, príčiny, prečo by ľud plesal, sú príťažlivé i dnes a tu pre nás.

KEDY PLESAŤ?

Stačí, ak vám nové opozície a koalície odstránia súčasných oligarchov a potrestajú zločincov? Neobávate sa, že prídu po nich na uprázdnené miesto ďalší? Stačí, ak vám zdvihnú minimálny plat o dvesto Eur? Minimálnu penziu povedzme na 500 Eur? Ak „zaručia“ nedotknuteľnosť súkromného dôchodkového sporenia? Ak zautomatizujú odchod do dôchodku na ..x….rokov? Ak znížia daňové a odvodové zaťaženie o 5%.? A možno by ste plesali, ak znížia dane  o 15%? Ak znížia DPH na 2%? Budú všetci plesať?

Čo ak sa dosiahne taký obrat, že občan Slovenskej republiky bude mať z titulu občianstva zabezpečenú komplexnú a bezplatnú zdravotnú starostlivosť KDEKOĽVEK na Slovensku a to od narodenia až po dôstojný odchod zo života? Že zmiznú poplatky za lieky, že už nebude „chodenie po lekároch“,  že dostupnosť k ošetreniu a lekárom bude 24 hodín denne a hlavne – lekárov a sestričiek bude dosť a budú spokojní, lebo budú spoločensky uznávaní a vysoko platení? Že zdravie občana bude tou základnou spoločenskou hodnotou, na ktoré sa nebude šetriť peniazmi a úsilím v každom okamihu života človeka?

Starostlivosť o zdravie ako základná spoločenská hodnota poskytovaná občanovi zadarmo – no nešli by ste plesať na ulicu?

Čo ak dosiahne slovenská spoločnosť trvalé a garantované zabezpečenie dobre plateného pracovného uplatnenia podľa schopností a kvalifikácie občana, takže občan SR dosiahne blahobyt svojou prácou  a nemusí sa  „prispôsobovať portfóliu“ požiadaviek zahraničných investorov?

Práca v mieste kde bývam a podľa svojich schopností a kvalifikácie dobre platená, aby som žil na dobrej životnej úrovni bez obáv o budúcnosť – no nešli by ste plesať na ulicu?

Čo ak by sme dosiahli, že naši občania na našom Slovensku budú  zabezpečení pred hrozbami a nebezpečenstvom zo sveta i pred kriminálnymi činmi doma, aby sa neobávali vyjsť večer na ulicu, či zanechať svoje obydlie na pár dní bez obáv, aby si nemuseli volať kontrolne po pár hodinách, či je všetko v poriadku, aby sa nebáli púšťať deti von hrať sa?   

Pôvodne ešte po vojne sa tomu hovorilo mier a verejná bezpečnosť – no nešli by ste plesať na ulice?

 Čo ak by naša slovenská spoločnosť dokázala utiahnuť komplexné bezplatné vzdelávanie obyvateľa Slovenska od prvých vnemov a v predškolských zariadeniach cez školské vzdelanie až po otvorené vysokoškolské a celoživotné vzdelanie?

No nešli by sme plesať na ulice?

Čo ak by sme namiesto „povinného plnenia“ ukazovateľov HDP ekonomického rastu vyvolávaného znásobovaním výroby a spotreby radšej sledovali rozvoj zameraný na humanizáciu a udržanie ľudskej spoločnosti a životného prostredia tu u nás na Slovensku? A ak by to boli povinní plniť a dodržiavať primárne výrobné firmy a podniky a nie občania, ktorí iba nakupujú a konzumujú čo dostanú v obchodoch?

No nešli by sme plesať na ulice?

 NA PLES V ULICIACH SLOVENSKA SA UŽ LÍSTKY A DOKONCA ZADARMO ROZDÁVAJÚ!

Stačí len ísť v deň volieb voliť. Výber je široký, ale hľadajte, kvôli čomu by sme boli všetci a vo všetkých uliciach Slovenska ísť plesať 1.marca na ulice. Ktorá parlamentná politická strana nemala na Plese v Opere svojho predstaviteľa?

(Pretože, aká je to demo-kracia  (vláda ľudu)  – ak volí iba polovica občanov s volebným právom, ak potom „víťazná strana“ ( nemala by byť – politická sila, ktorú poverili všetci občania?) zostavuje vládu a valcuje zákonodarný zbor s podporou 15 či 17 percent voličstva?)

Takže poďme – smotánka už plesala – teraz sa pripravujme plesať my!

Ing.Peter Zajac-Vanka

Máte aj vy taký nepríjemný pocit okradnutia? (úvaha). . .

22.01.2020

Píšem úvahu a človek nevie po tých masmediálnych správach zaspať: Blíži sa polnoc a mal by som byť spokojný a vyrovnaný v mojom veku so svojim životom...Ale nie som! Som už starší muž. viac »

Kam sa podeje naše slovenské zlato? Stále je v Londýne. . .

21.01.2020

21.januára sa v Národnej rade SR má „rozlúsknuť“ osud nášho slovenského zlata. „Experti z finančníctva“ ho už premenovali na investičné zlato , ale stále je to materiálny drahocenný viac »

Dajme to konečne do poriadku s tými Slovenskými republikami, prosím. ..

06.01.2020

Ak by sa ma vnúčik opýtal, koľko teda tých republík už Slovensko malo, uviedol by ma do obrovských rozpakov...Naozaj nechápem, že človek narodený ako Slovák, ktorého materinským jazykom viac »

súd, talár, spravodlivosť, súdy

Poľskí poslanci schválili zákon zavádzajúci tresty pre 'neposlušných' sudcov

24.01.2020 07:38

Poslanci tak prelomili veto opozíciou kontrolovaného Senátu, ktorý spornú legislatívu minulý týždeň odmietol.

trump

Trump zverejní blízkovýchodný mierový plán

24.01.2020 06:44

S riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu chce Trump podľa vlastných slov prísť ešte pred budúcotýždňovou schôdzkou s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vo Washingtone.

koronavírus, Čína

Čína naháňa vírus a zatvára mestá

24.01.2020 00:00, aktualizované: 08:38

Čína vyhlásila vojnu novému koronavírusu, ktorý sa pred niekoľkými týždňami začal šíriť v meste Wu-chan.

hodiny 100 sec, doomsday clock

Svet je 100 sekúnd od absolútnej skazy

24.01.2020 00:00

Symbolické hodiny posledného súdu (Doomsday Clock), spravované vedcami, sa o 20 sekúnd priblížili k polnoci. To je riziko absolútnej skazy.

klubnarodohospodarov

Blog predsedu Spolku národohospodárov Slovenska Ing.Petra Zajaca-Vanku, kandidát do NRSR Ľudovej strany Naše Slovensko - Kotlebovci č.73

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 74096x
Priemerná čítanosť článkov: 2003x

Autor blogu

Kategórie