Meškáme 31 rokov! Dnes to bude nástroj, ako vyhnať pracujúcu mládež zo SR

V roku 2020 navýšila nová slovenská vláda svoj dlh voči veriteľom vo svete na 45 plus 5,5 miliardy Eur.Čiže už v tejto chvíli nesplatiteľných 50,5 miliardy Eur. Dlhová služba štátu vôbec nespláca istinu dlhu, len úroky…A radostne sa sápeme po ďalších 8 miliardách EUR, ktoré budú všetci na Slovensku splácať vo forme nových daní a poplatkov do kasy Európskej Únie.Ale čo nevymyslíme my doma, zápecníci?.

Detinský finančný nástroj – „lopatka a kýblik“ vlády na vlastnom pieskovisku Slovenska

Pozliepaná vláda 4 milionárov si vôbec neuvedomuje tlak tohto zadlžovania na Slovensko. Ale nevie si dať rady takmer v ničom. Nevie si dať rady s vyplácaním dôchodkov pre penzistov a vymýšľa kraviny. Najnovšie vyšlo mediálne najavo, že mladí pracujúci by mali priplácať na dôchodok svojim rodičom v penzijnom veku.. Podľa rozprávky O troch grošoch. Navyše, podľa zle pochopenej rozprávky o solidarite.

Citujeme z článku tu na Pravde: „Jedným z nich je možnosť prispieť dvoma percentami z daní. Ľudia by si tak pri platení dane mohli vyberať nielen medzi darovaním niektorej z neziskových organizácií, ale mohli by prispieť svojim rodičom. Druhou možnosťou je ísť cez zaplatené dôchodkové odvody. Zvažuje sa aj zavedenie špeciálneho daňového bonusu pre deti finančne podporujúce rodičov.“

Túto „lopatku a kýblik“ na pieskovisku zvanom „ekonomika Slovenska“ si berú do vlády ministri, ktorých som si inak chvíľu vážil. Zažili mimoriadnu situáciu zmrazenia ekonomiky a napríklad ministra práce Krajniaka, s ktorým sa poznáme z mediálneho vysielania keď ešte kandidoval za prezidenta SR, som s ocenil pri diskusii s bývalým ministrom práce Richterom, ktorý ešte aj po pandémii obhajuje, že „máme prijať zahraničnú pracovnú silu, lebo 70 tisíc pracovných miest je voľných“…(zaspal – kdesi v roku 2019…)

Tak čo to nevymysleli s tým finančným nástrojom „deti priplácajte na penziu svojim rodičom?“

Nadpis článku tu v Pravde od Braňa tomu je jednoznačný:

Penzie sa budú meniť. Platiť ich majú svojim rodičom aj deti.

A argumentuje sa zle prečítanou a pochopenou rozprávkou O troch grošoch:

„Ide o príbeh o chudobnom mužovi, čo zarobí tri groše, no žije len z jedného. Druhý totiž požičia svojim deťom a tretí vráti rodičom. Zdá sa, že práve táto rozprávka inšpirovala ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Ten chce, aby pracujúci ľudia mohli prispieť na dôchodky svojich rodičov. A to už od budúceho roka.“

Ano, argument ako z rozprávky. A k tomu pridané: cit:

„Vychovať z dieťaťa dvadsaťročného dospelého človeka stojí rodičov okrem veľa lásky aj 50– až 70-tisíc eur,“ povedal minister práce. Na presných detailoch už pracujú odborníci. V hre je viacero variantov.

Jedným z nich je možnosť prispieť dvoma percentami z daní. Ľudia by si tak pri platení dane mohli vyberať nielen medzi darovaním niektorej z neziskových organizácií, ale mohli by prispieť svojim rodičom. Druhou možnosťou je ísť cez zaplatené dôchodkové odvody. Zvažuje sa aj zavedenie špeciálneho daňového bonusu pre deti finančne podporujúce rodičov.“

Takže, koľko to „grošov“ majú podľa zákona deti zaplatiť svojim rodičom na penzie? 50-70 tisíc? To vážne?

dôležité je vedieť: A CEZ KOĽKO KANÁLOV SA BUDE PLATIŤ?

Citujem z toho článku:

„Nie všetci penzisti sú plánovanou reformou nadšení. „Ako môžu deti pri dnešných mizerných platoch prispievať svojim rodičom? Veď sa majú problém postarať sa samy o seba,“ hovorí čitateľka denníka Pravda Zuzana.“

Záver:

1.Dôchodkový systém sa u nás mení akosi pričasto. Súčasným problémom je, že niet peňazí na trinásty dôchodok  koncom roka 2020 tak, ako bol schválený predchádzajúcou Národnou Radou Slovenskej Republiky a nik nemá odvahu ho zrušiť – boja sa vzbury dôchodcov a príchodu nových predčasných parlamentných volieb.

  1. Vymodelovaný dôchodkový systém na Slovensku, kde je priebežný pilier solidárny a súkromné dôchodkové sporenie nesolidárne plus tretí dobrovoľný okrajový systém vytvoril za roky svojho pôsobenia obrovskú nerovnováhu v dôchodkovom systéme a dnes je vlastne II.pilier dotovaný štátom – mesačne štát platí 70 miliónov Eur za tých, čo majú zmluvu s DSS a nemôžu splácať povinný zo zákona odvod. Ani zrušenie II.piliera by už nepomohlo – lebo v ňom niet reálnej likvidity v máji 2020. Možno ak by sa „odstrihol“ od štátu a prestal by čerpať 70 mil.EUR mesačne s tým, že od tej chvíle by všetci poistenci platili do štátu celý odvod a so súkromnými a.s. DSS by si dohodli dodatok ku zmluve, či ju zmrazia alebo budú platiť nad rámec. Diabolský detail to bol dať II.pilier do Ústavy SR sa teraz po koronakríze ale že strašne vypomstil…

3.Ani dnes nik nebráni mladým platiť 2 percentá odvodu – Jednota Dôchodcov na Slovensku je predsa neziskovou asociáciou, združujúcou svojich členov dôchodcov – a nepatria tam zo zákona všetci.

  1. Aké pekne diskriminujúce je to voči dôchodcom, ktorí nemajú deti, alebo ktorí majú deti kdekoľvek po svete ( čo na to povie britský, austrálsky, kanadský zamestnávateľ, ak im Slovák – dieťa – predloží požiadavku z daní si dve percentá odpočítať pre mamu a tatu na Slovensku?) otázka znie: budú na to medzinárodné zmluvy?

5.Mešká sa 31 rokov! Takýto právno-finančný nástroj z oblasti dôchodkového zabezpečenia mal prísť v apríli 1990! Vtedajšie „deti“ mohli hravo zabezpečiť svojich starkých dobrými dôchodkami ak by kupónová privatizácia išla tak ako navrhovali „gradualisti“ rovno do dôchodkových penzijných fondov štátu. LENŽE vtedy bola pažravosť veliká…veľká ako Harvardy…a štát to bol nepriateľ číslo jedna.

Dnes tu mohol byť „obrovský ako SLON“ veľký penzijný fond spravujúci všetky priemyselné podniky a investičné aktíva podnikov, fabrík i bánk. Ale nie je…

Tak čo na záver?

Povedať že je to diletanské, detinské, škodiace, nesystémové?

Nie: je to trend, ktorým sa vládnuce špičky diletantov na Slovensku uberajú: Podpilujeme si konár na ktorom sedíme…a blázon každý mladý pracovne schopný, ktorý neopustí Slovensko do začiatku platnosti tohto z rozprávky zle pochopeného detinského nástroja.

 

Spolok národohospodárov Slovenska, sme prevažne dôchodcovia a predsa nám to vadí, trolíci

Ing.Peter Zajac-Vanka predseda (dôchodca) roč.1955

Slovensko zmizlo z hospodárskej mapy globálneho sveta, október 2021

01.10.2021

Začala sa Svetová výstava EXPO 2020 v Dubaji. Od dnes 1.októbra 2021. Dobre si treba pre históriu Slovenska tento dátum zapamätať: Pretože dnešným dňom oficiálne SLOVENSKO ZMIZLO Z HOSPODÁRSKEJ MAPY SVETA. Neveríte? Nuž hľadajte expozíciu Slovenska v Dubaji, v reprezentatívnom výbere svetových hospodárskych veľmocí a aspoň krajín, ktoré majú čo ponúknuť. Nenájdete. [...]

Koniec dôvery na Slovensku

17.09.2021

Dôvera je vec veľmi krehká nádoba a na Slovensku sa táto krehká vec práve „rozbila“. Slovo dôvera vyzerá tak milo, materinsky, ako niečo, proti čomu nemôže nikto nič namietať, čo pôsobí úplne hebkým a teplým dojmom. V praxi je však dôvera ťažká a komplikovaná záležitosť. napísal autor manažérskych štúdií Stephen Covey Naši volení predstavitelia [...]

Peter Zajac-Vanka: Bolo Slovensko zachránené?

02.11.2020

Celoplošné testovanie na prítomnosť koronavírusu v populácii Slovenskej republiky prebehlo. Ukazuje sa, že tak zhruba jedno percento populácie bolo testované pozitívne. Nemusia onemocnieť na koronavírus, iba ho mali v nose, v tele. Nemusí sa prejaviť. Otázkou však je, čo sa týmto celoplošným „prieskumom“, ktorý bol veľmi nákladný a predstavuje vlastne taký vzor [...]

Daniele Franchi

Predídeme „Mníchovskému diktátu” na Ukrajine pod Trumpovou taktovkou?

08.12.2024 17:00

Trumpov návrat sa nás najviac dotkne cez vojnu na Ukrajine. V otázke prevzatia zodpovednosti za podporu Ukrajiny sme rozdelení. Čo s tým? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Donald Trump, voľby

Trump zvažuje vystúpenie USA z NATO, Európa musí platiť

08.12.2024 15:50, aktualizované: 16:25

Zároveň však uviedol, že ak budú európske krajiny platiť za obranu, zachová americkú úlohu v tejto obrannej aliancii.

šimečka, Dvořák

Opozícia kritizuje vládu: Represie, ktoré vyženú lekárov, kriminalizácia, rukojemnícky zákon

08.12.2024 13:15, aktualizované: 14:00

Opozičné strany nebudú za novelu hlasovať.

Tomáš Taraba

Vládny návrh na situáciu v zdravotníctve je elegantné riešenie, myslí si Taraba. Podľa Grendela je to cynické a silové

08.12.2024 13:08

Úlohu podľa vicepremiéra nie je nechať sa "dovydierať" jednu skupinou, ktorá má mať historicky najvyššie zvýšenie platov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 75
Celková čítanosť: 380055x
Priemerná čítanosť článkov: 5067x

Autor blogu

Kategórie