Exportoval som mäso za Československa. Taký chladiarenský kamión má ložnú kapacitu 18 ton, niektoré i 22 ton. Všimnime si tonáž odhaleného „pobabraného“ mäsa – je to vždy 21 ton.
Teda JEDEN CHLADIARENSKÝ KAMION. A tieto môžu jazdiť aj v sobotu – nedeľu po cestách, nemajú obmedzenie, pretože: „pokaziteľný tovar“…ak ich colník odstaví, riskuje že mu „hodia“ na krk pokazenie – znehodnotenie dodávky. Je jasné, že sa rozváža „po odberateľoch jednotlivo“, kamion pendluje od odberateľa k odberateľovi kým sa nezbaví tovaru – a možno aj utajene…
Za socializmu jediný jeden kamion nesmel byť pustený bez kontroly a preclenia cez hranice. Na hraniciach. A v mieste vykládky už čakal veterinár z okresu. Dnes existuje cestná kontrola Finančnej a colnej správy, ale colnice fungujú inak: vodič kamiona je síce zachytený ak sa registruje mýtnym systémom, ale to je iba VOZ SAMOTNÝ. Na prípadné náhodné colné odbavenie sa hlási pri dodaní tovaru u odberateľa – ak vôbec. To je daň za jednu zo štyroch liberálnych slobôd Európskej Únie – voľný pohyb tovaru, financií, ľudí a služieb v EÚ. NEMALO BY TO ZNAMENAŤ, ŽE AJ BEZ KONTROLY: ALE TAK TOMU JE!!!
Ak máte šťastie, preveziete čokoľvek : pokazené mäso, cigarety, neoznačený chlast, ale i zbrane, drogy, imigrantov…fantázii sa medze nekladú. A ide leto, oslabená ostražitosť… Ale masmédiá púšťajú na obyvateľstvo hrôzu, že čo sa stane, ak by EÚ vrátila colnice medzi štáty…nik sa nezamyslí, čo sa deje, ak colnice nie sú…a pri dnešnej vybavenosti technológiami je colnica „s presvietením“ a s „očekovaním“ elektronicky či už dokadov alebo obsahu záležitosťou na pár sekúnd. Dlhé rady spôsobuje vždy ľudský faktor: všetci šoféri prídu na colnicu o šiestej večer, alebo o šiestej ráno a potom sú tu hodinové kolóny – viď hraničné prechody s Ukrajinou…
Lenže, pár sekúnd či pár hodín, to je cena prijateľná: horšie je to so zdravotnými následkami po požití mäsa so salmonelou či „napichaného“ čo i len antibiotikmi – a možno čím ešte…Dá si námahu vládny ekonomický expert spočítať a porovnať škody spôsobené zdravotnými problémami obyvateľstva s nákladmi na kontrolu? Nie, nedá…!
Ak kričia podnikatelia – dodávatelia mäsa – no tak nech si ten „chliev Augiášov“ vyčistia medzi sebou – napríklad falšovateľom diamantov ich kolegovia usekávali ruky, lebo im pokazili dôveryhodnosť…
Nie je už čas na mimoriadne riešenia mimoriadnych situácií?
Alebo počkáme, kým sa na Hrade podá zahraničnej prezidentskej delegácii menu a celý diplomatický zbor, vrátane cudzieho prezidenta i našej prezidentky sa po…? Ak to neskončí horšie? Zatiaľ sa nič nedeje vraj: pokazené hydinové mäso i napichané bravčové väčšinou skonzumujú starci a nemocní v zariadeniach, dôchodcovia nalákaní na lacnotu mäsa či školské jedálne – a o našich starcov či naše deti nám nejde – to je ich individuálna zodpovednosť, že ano? No tak si asi počkáme na otravu cateringu v diplomatickom zbore – a potom sa nebude nik brániť ani zrýchlenému legislatívnemu konaniu pre riešenie kontroly každého kilogramu mäsa a v každom kartóne každého kamiona…
a dovtedy budú pribúdať takéto správy:
Za mesiac sa do ČR dostalo 21 ton hydiny z Poľska so salmonelou čtk 28.6.2019
Za posledný zhruba mesiac veterinári zistili 14 prípadov, keď bolo do ČR dovezené hydinové mäso z Poľska so salmonelou. Celkovo išlo o 21 ton mäsa. Dnes to na povedal hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Vorlíček. Väčšinou to boli chladené výrobky, keď testy baktérie zistili, boli už zjedené. V dvoch prípadoch potom odborníci zistili salmonelu v mäse z Česka.
Dvanásť príjemcov týchto zásielok, medzi ktorými sú napríklad Těšínske bitúnky alebo firma Bilbo šmak z Mostu, musí teraz pred uvoľnením ďalších poľských zásielok na trh nechať hydinové mäso preveriť na salmonelu. Prikazujú im to individuálne veterinárne opatrenia, ktoré správa pre každého príjemcu vypísala.
Veterinári naposledy informovali o zásielkach so salmonelou na konci mája, keď uviedli, že sa do ČR od polovice apríla dostalo 16 ton poľskej hydiny so salmonelou.
Alebo
Na Slovensko sa dostalo 21 ton mäsa napichaného antibiotikami Pravda 28.6. 14:33
Jedna zo slovenských prevádzok z okresu Dunajská Streda prijala 21 ton chladených bravčových polovíc napichaných antibiotikami.
O zásielke, ktorá z Belgicka putovala do Rumunska, Česka a aj na Slovensko informoval portál hnonline.
Dobrú chuť, Slovensko!
Varuje Spolok národohospodárov Slovenska
Občas mám pocit, že niektorých ľudí na ...
.....už neviem,na koho by sme mali najviac ...
++++++++++ ...
Výborný blog!!! Aj toto je jeden z dôvodov, ...
Celá debata | RSS tejto debaty