Už viac ako tri mesiace počúvame denne od našej vlády o koronavíruse. Ne však o tom, čo zaujíma každého občana: Tou otázkou je – aké budú dôsledky COVID-19 na ekonomický život ľudí na Slovensku Za ten zodpovedá vláda Slovenskej republiky.
Predseda vlády Slovenskej republiky zodpovedá za stav ekonomiky na Slovensku
Predseda vlády nemá vysvetľovať krivku rozdelenia pravdepodobností šírenia koronavírusu. Predseda vlády zodpovedá za ekonomiku.
Od roku 1993 doposiaľ som poslal každému predsedovi vlády a každému prezidentovi systém národného účtovníctva s údajmi za S, pozostávajúci z 5 účtov. (SNÚ). Ba súčasnej pani prezidentke som dokonca venoval svoju knihu Aj ekonómia je veda (345 s.), kde mám uverejnený aj mnou navrhnutý systém SNÚ. Ani jeden mi nepoďakoval. Nevedia, aká náročná je to robota. Pánovi Matovičovi som poslal jadro môjho SNÚ v tvare tejto tabuľky, v ktorej je vyjadrená aj ekonomická rovnováha ekonomiky:
Systém národných účtov /http://narodohospodari.sk/snu/
Čitateľ zistil, že všetky tri členy rovnice rovnováhy v bilancii sú v mínuse: negatívne!! Neuveriteľné. Výpovedná hodnota tabuľky je iste zrejmá každému čitateľovi.
Číselnú predstavu o hospodárstve poskytuje systém národných účtov
Národné účtovníctvo je makroekonomický štatistický a opisný model, či obraz odrážajúci vzťahy medzi ekonomickými subjektmi na území daného štátu pomocou makroekonomických veličín.. Má za cieľ poskytovať číselnú predstavu o hospodárstve krajiny a o ekonomických vzťahoch krajiny so zahraničím. Zachytáva ekonomické procesy a javy, ktoré sa odohrali v ekonomike a medzi ekonomikou a zahraničím pomocou ukazovateľov, ktoré informujú o pôvode a použití tovarov a služieb, o pohybe príjmov, o finančných tokoch ekonomiky, o zmenách majetku ekonomických subjektov. Eurostat určil, že sa majú zostavovať štvrťročne, polročne a ročne.
Prečo sa nevyčísľujú ekonomické dôsledky ale počty nakazených?
Z toho, čo som uviedol vyplýva, že predseda vlády a podpredseda vlády pre ekonomiku nemali hovoriť o koronavíruse ale o ekonomických dôsledkoch, ktoré mali zachytiť národné účty a vyjadrujú ich hodnoty makroekonomických veličín. Mali to urobiť už 10. apríla za prvý štvrťrok a cca o týždeň, teda 10/7 za druhý štvrťrok 2020. Za konštrukciu národných účtov u nás je zodpovedný Štatistický úrad SR a teda ten má poskytnúť aj takú makroekonomickú databázu ako som uviedol v tabuľke vyššie. To musí mať predseda vlády k dispozícii. Veď je aj podnikateľom a pamätáme sa ako vybehol na povalu a hľadal účtovné doklady. Dobre teda vie, kedy podnik musí zostavovať účet ziskov a strát a kedy výsledovku. To musí vedieť aj podpredseda vlády pre ekonomiku. Tiež mal do činenia s úradmi, keďže je podnikateľom. Iste naša ekonomika má celkom konkrétne hodnoty premenných, ktoré uvádza tabuľka, teda export, import, výdavky vlády, netto export, investície a úspory a boli ovplyvnené pandémiou. Ba ako vidieť v časti c) uvádzam aj makroekonomickú veličinu C, výdavky obyvateľstva na nákup tovarov a služieb.
Nástupom koronavíru sme neprestali úplne kupovať v Kauflande, či v iných predajniach a každá predajňa denne robí prehľad svojich tržieb. Čiže aj veličiny C mal iste jednoznačný hodnotový pohyb v každom štvrťroku. Ekonomická analýza týchto údajov mala byť stredobodom pozornosti predsedu vlády, ministra financií a podpredsedu vlády pre ekonomiku, lebo indikujú čo robiť. Mali analyzovať všetky veličiny z časti a) v tabuľke. Verím, že dáta, ktoré prichádzajú k ekonomickému užívateľovi z tabuľky, teda aj ku mne, vyvolávajú v jeho pamäti systémy im odpovedajúcich pojmov a predstav, ktoré im musia dať význam v procese apercepcie, na báze poznatkov makroekonómie.
Aj z Národnej banky Slovenska nás informovali, ako bude klesať HDP (nič nehovoriaci agregát), najskôr to boli cca 4 percentá a potom sa to blížilo k 10 percentám. To ani oni nepožadovali od ŠÚ SR presné údaje? Prípadne aspoň hodnoverný odhad všetkých zložiek HDP, ktoré uvádza tabuľka?
Občania už dva týždne zažívajú scény na TV obrazovkách o diplomoch niektorých politikov. Je to poľutovania hodné. Ale dôležité sú nielen diplomy, ale hlavne poznatky. A práve tie sú slabým miestom u našich vrcholných politických predstaviteľov.
Príklad: Keď mal M. Faraday 20 rokov, zúčastnil sa na prednáške známeho chemika H. Davyho, ktorá ho natoľko zajme, že ju celú zapíše, zakreslí, zviaže a venuje Davymu. Jeho kniha zaujala a zamestná talentovaného mladíka vo svojom laboratóriu. Možnože to oľutuje, lebo neštudovaný ale osvietený laborant čoskoro prerastie svojho učiteľa. Svojimi jedinečnými nápadmi a pokusmi priniesol obrovský pokrok v chápaní chemických a fyzikálnych dejov. Ba z tejto oblasti, teda elektromagnetizmu poznáme veľký prínos nášho Jedlíka, Jedlíkovo dynamo a Jedlíkov elektromotor.
Sme na to hrdí. A makroekonomické poznatky dnes v 21. storočí robia problémy ekonomickým ministrom, v čase IT technológií, keď príslušné údaje by mali byť prístupné aspoň raz týždenne. Iba tie poskytujú vhľad do ekonomiky. To je bieda makroekonomických poznatkov našej vlády
Profesor ekonómie Jaroslav Husár pre Spolok národohospodárov Slovenska
Bratislava 1/7/2020.
Medzititulky a odkaz bol pridaný pre lepšie znázornenie myšlienky. Klub národohospodárov sa plne stotožňuje s článkom vzhľadom k tomu, že dodnes 2.7.2020 nemáme pri možnostiach vlády v informačných technológiách prehľad o skutočnom rozsahu škôd a skutočnom stave v ekonomike na Slovensku, počúvame iba odhady a za strašením sa vo veľkom rozbieha kampaň na „záchranu“ ekonomiky na Slovensku pomocou naberania takmer 45 miliárd nových dlhov pre SR. S tým nesúhlasíme.
Spolok národohospodárov Slovenska
klubnarodohopodarov Spolok národohospodárov ...
Vysvetlí niekto tomu Penzistovi, ktorý sa nazýva... ...
Aj aj. Zase som prepadol z počtov. Ale najviac ...
Výborný blog!!! Súčasné vlády za ten koronavírus... ...
Celá debata | RSS tejto debaty