Zásadný materiál pre národohospodársku politiku Slovenskej republiky od dlhodobého poľnohospodárskeho odborníka akademika profesora Juraja Hrašku. Citujeme z materiálu, ktorý je ďalej celý uložený dolu.
„Žiada so mi pripomenúť, že poľnohospodárstvo, i keď podceňované, je pre človeka najvýznamnejším výrobným odvetvím, lebo zabezpečuje produkciu takých výrobkov, ktoré sú bezpodmienečne potrebné pre jeho život, pre jeho existenciu.“
… „Zásadný rozdiel ale je, že kým priemyslové odvetvia používajú haly prispôsobené pre druh výroby, pre poľnohospodárstvo je výrobným priestorom krajina, charakterizovaná rôznymi klimatickými podmienkami, (vodný a tepelný režim, dĺžka slnečného svitu a pod.), reliéf územia, a vlastnosti pôdy. Tieto prírodné podmienky tak primárne ovplyvňujú nielen možnosť pestovania plodín ale i ich sortiment, možnosti i spôsob chovu jednotlivých druhov zvierat pre produkciu potravín, ale priamo aj časť nákladov na jednotku produkcie. Tieto prírodné zdroje, ktoré tvoria charakter každej krajiny, nevytváral človek svojou prácou, nie sú teda tovarom a preto je takéto tvrdenie o pôde absolútne absurdné.“…
„Poľnohospodárstvo, ako odvetvie národného hospodárstva sa môže v každej krajine zamerať len na pestovanie takých plodín, ktoré sú v súlade s prírodnými podmienkami a technickým i technologickým vybavením umožneným celkovou ekonomickou úrovňou štátu a v rozsahu reálne existujúcich odbytových možností.
Primárnym strategickým dôvodom pre podporu poľnohospodárskej výroby je, že toto odvetvie vyrába základné suroviny pre potravu ( teda priamo pre existenciu všetkého živého na Zemi ), bez ktorej sa živé bytosti, vrátane človeka, nemôžu zaobísť,
Druhým strategickým dôvodom je skutočnosť, že ak prírodné, od človeka nezávislé podmienky, primárne vplývajú na množstvo i kvalitu produkcie, obstáť v konkurencii znamená dodatočné investície a zvyšuje bez zavinenia producenta výrobné náklady na jednotku produkcie. Svetové spoločenstvo má voľbu – dotovať poľnohospodársku výrobu aj v horších prírodných podmienkach, aby boli potraviny dostupné pre všetkých ľudí, aby sa zamedzil hladomor, alebo regulovať počet živých organizmov, najmä počet ľudí na celej Zemi,
Tretí strategický dôvod prikazuje vláde každej krajiny usilovať sa o dosiahnutie maximálnej miery sebestačnosti v základných potravinách z dôvodov zachovania štátnej suverenity, lebo exportujúce štáty účelovým zvyšovaním cien, prípadne hrozbou zastavenia dovozu by mohli štáty závislé na dovoze vydierať hrozbou hladu.“
Ďalšie kapitoly materiálu:
- Povojnový vývoj poľnohospodárstva v krajinách západnej Európy.,,
- Povojnový vývoj poľnohospodárstva u nás…. a výňatok z tej kapitoly:
„Ak bolo Slovensko označované za agrárnu krajinu, tak nie preto, že bolo producentom prebytkov poľnohospodárskych produktov, ale z dôvodu, že väčšina obyvateľov na vidieku sa držala pôdy ako samozásobitelia rodiny z existenčných dôvodov. Hodne sa diskutuje okolo kolektivizáce, ktorá sa vydáva len za akt násilia voči poľnohospodárom, za akt odcudzenia pôdy vlastníkom Zakladanie poľnohospodárskych družstiev nemalo však za cieľ a ani neznamenalo likvidáciu súkromného vlastníctva poľnohospodárskej pôdy, ale združovanie poľnohospodárov k jej spoločnému obrábaniu na väčších honoch, pôvodne v rozsahu katastra obce, čo bolo nutné pre mechanizované obrábanie pôdy a intenzifikáciu poľnohospodárskej prvovýroby, teda na bezbolestný prechod k modernej poľnohospodárskej výrobe.
K zakladaniu poľnohospodárskych družstiev sa na Slovensku pristupovalo naviac za takej ekonomickej situácie, že po prijatí programu industrializácie Slovenska potreboval priemysel ľudí a vznikajúce roľnícke družstvá využívajúce najprv techniku štátnych Strojových a traktorových staníc, ich mohli uvoľniť.
Strategickým zámerom štátu v povojnovom období bolo zabezpečenie maximálnej sebestačnosti v základných druhoch potravín z vlastnej produkcie, lebo prakticky neexistoval otvorený trh potravín. To sa podarilo dosiahnuť aj napriek nízkym cenám potravín a z toho odvodenej relatívne vysokej spotreby, ktorá nás radila medzi štáty s najvyššou úrovňou konzumu potravín na svete.“
- Situácia odvetvia poľnohospodárstva po roku 1990.
„Poľnohospodárstvo bolo do roku 1990 konsolidované a zabezpečovalo zamestnanie pre 17 % všetkých pracovníkov v odvetví hmotnej výroby a na tvorbe hrubého spoločenského produktu sa podieľalo 10,7 %. Vďaka dotačnej politike štátu boli potraviny lacné a viac ako 98,5 % pochádzalo z domácej produkcie. Agrárny sektor sa začal meniť v roku 1990.
Zásadné oslabenie ekonomiky poľnohospodárskych podnikov spôsobilo už v roku 1991 zníženie dotačnej podpory odvetvia v priamych platbách o približne 13 miliárd Kčs, teda viac ako o 50 %.
Stačili dva roky aby poľnohospodárstvo malo problémy s odbytom komodít ( postupne to prevzali na seba nadnárodné monopoly, avšak na úkor ekonomiky producentov.).a ocitlo sa na prahu ekonomického kolapsu.
Ďalším negatívnym dopadom bolo zrušenie tzv. zápornej dane z obratu, čo viedlo ku chaosu na trhu s poľnohospodárskymi komoditami, výraznému zníženiu spotreby potravín a následnému prepadu odbytových cien poľnohospodárskych výrobkov, osobitne zvierat.
Z tejto situácie sa slovenskí poľnohospodári a potravinári vlastnými silami a pri doterajšej úrovni podpory poľnohospodárstva žiaľ nedokážu dostať a niekedy sebestačné Slovensko je tak dlhodobo odkázané nielen na dovozy potravín, ale aj na stratu svojho výsostného územia.“
„5. Opatrenia potrebné pre riešenie situácie:
Zásadnou chybou agrárnej politiky na Slovensku je, že zamietla všetky výhody predchádzajúceho hospodárenia a nezachovala nič z poznatkov osvedčených princípov agropotravinárskeho komplexu, ktorý bol zárukou relatívneho blahobytu na vidieku. ,
5.1.Opierajúc sa o rozhodnutie najautoritatívnejšej svetovej organizácie odmietame považovať pôdu za tovar.
5.2. Pôda má mnohostrannú úžitkovú hodnotu, pod pôdou nemôžeme chápať len jej poľnohospodársky pôdny fond.
Opierajúc sa o toto konštatovanie trváme na prednostnom využívaní vhodnej pôdy na produkciu úžitkovej biomasy, potrebnej najmä pre život človeka.
5.3. Opierajúc sa o toto upozornenie budeme žiadať rozpracovanie opatrení pre revitalizáciu domácej poľnohospodárskej výroby a zamedzenie záberov najprodukčnejších rovinatých pôd pre výstavbu, okrem komunikačných stavieb, ktoré nemajú polohovú alternatívu.
5.4. Opierajúc sa o toto varovanie a praktické skúsenosti z ťažkopádnych a často nelogických súdnych procesov, navrhneme zásadnú zmenu vo vlastníctve pôdy, kde sa vytvorí pre užívateľa dedičné vlastnícke právo „sui generis“ na celú dobu užívania s cieľom zabránenia nakladania s pôdou ako tovarom.
5.5. Budeme trvať na obnove sebestačnosti v základných druhoch potravín cestou štátom organizovanej potravinovej vertikály, zahrňujúcej podniky prvovýroby, výkupu, spracovania a predaja spotrebiteľovi na báze približne rovnakého podielu z výsledného zisku, čo pomôže aj kapitálovej konsolidácii prvovýroby.
Upozorňujeme na túto skutočnosť vládu Slovenskej republiky a požadujeme legislatívne riešenie straty štátneho územia jeho predajom do vlastníctva cudzích štátnych príslušníkov.“
Príspevok k stratégii rozvoja poľnohospodárstva a využitia pôdy na Slovensku, poskytol v decembri 2018 akademik profesor Juraj Hraško:
celý materiál nájdete v PDF formáte je ak kliknete na „Príspevok…“.
Príspevok k stratégii rozvoja poľnohospodárstva a využitia pôdy J Hraško
Tento zásadný materiál dovolil SPOLKU NÁRODOHOSPODÁROV SLOVENSKA zverejniť na blogu pán profesor s úmyslom rozvíriť vo verejnosti horúcu tému „čo ďalej so slovenským poľnohospodárstvom“. Teraz konečne pôda oddychuje a naberá vlahu, sneh jej robí dobre, ale všetci ktorým záleží na vlasti a na poľnohospodárstve Slovenska, už musia myslieť na to čo ďalej v roku 2019 so slovenským poľnohospodárstvom.
S úctou
Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska
Prečo je p. prof. aj "akademik"? ...
...celé združstevnovanie bol politický projekt,šitý... ...
...všetci komunisti sú zodpovední za dnešný ...
a za živočíšnú výrobu.zootechniku prof.Ing.Plesníka... ...
Dovolím si pripomenúť prof.Špaldoňa ...
Celá debata | RSS tejto debaty